יום חמישי, 29 ביולי 2010

ואני בוחר ב...
מידי פעם, אני רואה בפורומים שאני מסתובב בהם, הודעה של מישהי שרוצה לקנות לחבר שלה WII ורוצה עצה מאיפה לקנות, או מישהו שמתלבט בין XBOX360 ל PS3. אז היום החלטתי לתת לכם קצת מדעתי בעניין. בתור מישהו שיש לו גם PS3, גם XBOX360 וגם WII, ואני לא אכנס בדיוק למה כדאי לקנות איפה כדאי לקנות ובכמה, אלה באופן כללי, מה אני חושב על כל אחת מהן.

נתחיל לפי סדר כרונולוגי, וסיפור משעשע על אייך נכנסתי לגיימינג.

בגדול, מאז ומתמיד שיחקתי במחשב. זה לא ששיחקתי כל הזמן, ובטח לא בכל המשחקים, אז לתקופה הזאת אני לא ממש קורא גיימריות, אבל כן חרשתי משחקים כמו double dragon, bubble bubble, מונטזומה, כל מייני קווסטים וכדומה. יותר מאוחר קצת היו דיאבלו ודיאבלו 1, warcraft 3, היטמן וכו. בכל מקרה זה לא היה משהו ממש מרכזי בחיי, לא כמו היום, שאני באמת מודע ברמה זו או אחרת ממש לכל משחק שיוצא.

בכל מקרה, היתה תקופה די ארוכה שלא שיחקתי, ואז התחלתי ללמוד מדעי המחשב, ובאיזשהו שלב באמצע התואר, הייתי צריך לעשות טיפול שיניים יקר למדי. ביאס אותי להוציא 13 אלף ש"ח על טיפול שיניים כשלא היה לי שקל על התחת יותר מידי (גם ככה הייתי סטודנט עובד) אבל השגתי עוד עבודה, תכננתי מה שצריך, והייתי מוכן לשנתיים של תשלומים. אבל באמצע כל התהליך הזה, של התארגנות לשלם סכום שכזה, אמרתי לעצמי - לעזאזל, אני עובד ולומד כל כך קשה, ואני מוציא כל כך הרבה כסף, על משהו שלא ממש נותן לי כלום, למה שאני לא אוציא קצת גם על עצמי. וכך קרה שקניתי את ה PS2, עם טקן 3. וזו היתה תקופת תחילת הגיימריות המודרנית שלי.

ואגב המקרה הזה לימד אותי משהו חשוב, צריך לדעת להנות קצת מהחיים, גם כשהדברים נראים בקנטים. ואני לא מדבר על להשתולל ולהוציא כסף שאין לכם, או לפרוק עול בזמן שאתם לומדים. אני מדבר על פשוט לדעת להתיחס לעצמכם.

בכל מקרה, בכמה שנים שהיה לי את ה PS2 שמעתי ברקע על XBOX כל הזמן, ואז כמה שאנים אחרי, כשכבר סיימתי את התואר, ועבדתי באמדוקס, היתה לי נסיעת עבודה לקנדה. בשלב הזה כבר היה לי יותר כסף, והנסיעה לקנדה, נתנה לי די הרבה כסף עודף (זו היתה נסיעה ארוכה, אז ההפרשים בין האש"ל להוצאות היומיות שלי פשוט הצטברו) ואז קניתי את ה XBOX360 (הראשון שלי)

ומכאן הגענו ל XBOX360:
בקצרה:

יתרונות בולטים:

 • מגוון משחקים רחב - יש משחקים אקסלוסיבים טובים מאוד, ומשחקים בכלל טובים מאוד
 • רשת מעולה - אומנם בתשלום, אבל רשת ה XBOX Live , היא באמת מעולה, היא כל מה שהייתם רוצים למשחקי רשת.
 • אוזניה שמגיעה עם המכשיר - אם אתם לא קונים את הגירסה הלגמרי בסיסית, יש אוזניה שמגיעה עם המכשיר ומתחברתי ישירות לשלט, והיא גם עובדת מעולה. הייתי מכניס את זה לנושא של רשת, אבל זה פשוט כל כך הפתיע אותי לטובה, שהייתי חייב לרשום את זה בנפרד.
 • streaming  טוב - ממש קל באופן יחסי לראות סרטים ב XBOX360, ואם אתם בארצות הברית, אז בכלל, אתם יכולים לראות סרטים דרך netflix
 • ממשק - הממשק של ה XBOX360 סבבה לגמרי, בהמשך לנושא הרשת, אם אתם רוצים לשלוח למישהו הודעה, אתם יכולים לשלוח לו הודעה קולית - לא  צריך אפילו להקליד.
 • מחיר - מחיר אמצע  - יותר זול מה PS3 יותר יקר מה WII.
חסרונות בולטים:

 • טבעת המוות - האמת שהבעיה פחות נפוצה בדגמים החדשים, ויש מצב שהיא כבר לא ממש קורת, אבל טבעת המוות היא תופעה שגרמה ל XBOX360 הראשון שלי למות אחרי שנה וחצי, והיו עוד הרבה מאוד מכשירים שחוו את החוויה הזאת. היא פגעה מעל הרבה יותר מ 30% מהמכשירים, וזה פשוט fuck ביצור.וגם אם נגיד שהיום זה לא ממש קורה, זה פאק רציני באמינות מבחינתי.
 • איזורים - זה אולי הדבר שהכי עיצבן אותי ב XBOX360. זה נכון שיש גם משחקים שהם free region אבל רק לעקוב אחרי מה כן ומה לא זה מעצבן, ובתור אחד שקנה אותה בחול משחק משחקים מחול, זה קצת מבאס שאני לא יכול לקנות משחק בארץ אם בכל זאת בא לי, ושיש לי בעיה להחליף עם אנשים משחקים.
 • אין יבוא רישמי לארץ - זה אומר שאין ממש אחריות, אם קיבלתם טבעת מוות, כבר יהיה לכם יותר זול לקנות ארקייד. (דגם זול) מאשר לנסות להגיע למיקרוסופט ולהעביר להם את המכונה הפגועה שלכם שיביאו לכם חדשה. ובלל אין עם מי לדבר.
 • אני אמריקאי בכלל - זו בעיה שמשותפת לכל הקונסולות לדעתי, בתור ישראלי אף אחד לא מכיר אותך, תמיד צריך להכניס כתובת של איזה מלון בארה"ב כדי להרשם, ובדר"כ להרשם עם כרטיס בינלאומי פשוט לא עובד, כי בודקים לך IP וכל מיני שטויות, הדרך הכי טובה לעקוף את זה, הוא לקנות כרטיסים עם קוד, גם כדי להרשם לרשת וגם כדי לשם על דברים אחרים. החיסרון, האתרים שימכרו לכם אותם יקחו עמלה נדיבה למדי.
 • DVD - טוב אנחנו יודעים שזה היה פורמט טוב לפני כמה שנים, אבל במיוחד בתחום המשחקים, שיש אפשרויות לכל כך הרבה תוכן, זה מאפן שצריך להגביל גודל של משחק, או שמקבלים משחק עם יותר מ DVD אחד
 • סוללות - אני דווקא אוהב בגדול את השלט של ה XBOX360, אבל הוא עובד על סוללות. זה אומר שגם אם אתם משתמשים בסוללות נטענות, צריך לטעון אותן מידי פעם. (צריך 2 לכל שלט) . זה אומר גם שהשלט קצת כבד
 • אין חיבור רשת אלחוטי מובנה - דבר שדווקא תוקן בדגמים הממש חדשים, והיה ממש חסר לי אחרי שהתחלתי עם ה PS3
נקודות נוספות

 • לקראת סוף השנה הולך לצאת ה Kinect שהיה ידוע בשם פרויקט נטאל לפני כן. הייתי אומר שהוא יתרון, אבל איכותו עדיין לא ברורה. בכל מקרה, זו הטכנולוגיה הכי קרובה למימוש שאנחנו רואים כיום, בסגנון של מה שראינו בסרט דו"ח מיוחד, או בסרט GAMER. מצב שהמשתמש שולט בממשק על ידי תנועות ידיים (או כל הגוף)
 • ה XBOX360 ניתנת לפריצה, הפריצה הזאת מן הסתם מעודדת פירטיות, אבל היא לא מושלמת, וגורמת הרבה בעיות אם הקונסולה מחוברת לרשת. למעשה אפילו אם אתם מנסים להריץ עליה משחק שצרבתם מהרשת, יש סיכוי מצויין שזה יבא ל BAN - ניתוק מהרשת, ואולי אי אפשרות להשתמש בהארד דיסק של הקונסולה - הדעה שלי היא נגד פריצת הקונסולה. הזו או אחרת. פירטיות רק פוגעת בשחקנים בטווח הארוך, ואין לה הצדקה. אז מי שציפה לראות את זה ברשימת היתרונות -> שילך לישון על האף.
היו לי הרבה חוויות טובות עם ה XBOX360. זו אחלה מכונת משחקים, מאוד נהניתי לשחק ברשת שלה, וגם משחק עם חברים היה פצצה. בסה"כ היא בהחלט אחלה מכונה. 

מה שכן, באחת הנסיעות שלנו לחו"ל כשנסענו לספרד, התפתתי וקניתי את ה WII, עליה נדבר הלאה. קודם כל, כל הגיימרים שקוראים לעצמם Hardcore Gamer ולא מתיחסים ל WII כקונסולת משחקים, ולכן שוללים אותה - לא ממש מבינים מהחיים שלהם. נכון, המשחקים של ה WII הם משהו אחר לגמרי. הקונסולה היא לא HD, (בעלת גרפיקה משמעותית פחות טובה) יש הרבה משחקים שהם בסגנון של משחקים ישנים של נינטנדו, משחקי מסיבה, ולא ממש משחקי AAA, שלמעשה כמעט ולא קיים משהו בגנון לקונסולה. ובכל זאת ה WII עושה את הדבר הכי חשוב שנוגע למשחקים. היא כייפית. 
אפילו הממשק הישן של ההצבעה על המסך, בלי הזיהוי המלא מלא של מיקום במרחב (כלומר לפני ה motion plus - אם אתם לא מבינים למה אני בדיוק מתכוון - זה לא כזה חשוב)  הוא די מדהים, במיוחד למי שנתקל בו פעם ראשונה. מעולם לא ראיתי אנשים נכנסים למשחק כל כך מהר, כמו שהם נכנסים למשחק טניס ב WII, אחרי הרבה אנשים שהם לא גיימרים ששיחקו ב WII שלי, אני יכול להבטיח לכם, שכל בן אדם אחרי משחק טניס של שלוש משחקונים קצרים ב WII, יבין את הרעיון ויהנה ממנו. מבחינת מסיבות, ה WII היא בערך הקונסולה האידיאלית, במיוחד שהיא גם עולה הכי זול, ותמיד עלתה הכי זול מבין קונסולות הדור הנוכחי (למרות שרבים לא רוצים להכניס אותה לקטגוריה הזאת)

יתרונות

 • ממשק מגניב, שקל גם ללא גיימרים להתחבר אליו
 • מחיר זול 
 • תופס פחות מקום
 • מתאים לילדים קטנים יחסית - אם אתם אבא לילדים קטנים, זה יהיה יותר קל לשכנע את הבוס (ראה ערך אימא) להכניס WII מאשר קונסולה אחרת
 • מתאים לנשים - אני יודע שזזה נשמע שוביניסטי במבט ראשון, אבל ל WII יש יותר משחקים שמדברים לנשים מאשר הקונסולות האחרות. סתכלו אפילו במטרויד, שזה אחד המשחקים היותר רציניים ל WII,  הגיבור הוא בחורה 
חסרונות

 • הגרפיקה - מעפנה יחסית - גרפיקה ישנה משמעותית ביחס ל XBOX ול PS3.
 • אין שירותי רשת - תשקחו ממשחקי רשת, או הורדת משחקים דרך הרשת
 • דורש לזוז - טוב, זה היה חצי בהומור, אבל בתחלס כדי לשחק ב WII צריך מקום ריק מול הטלוויזיה. אז אי אפשר לשחק בכלל מצב
 • סוללות - כמו ב XBOX360
 • אין הרבה משחקי AAA
 • חלוקה לאיזורים
נקודות נוספות

 • כבר לא כזה יחודי - בתחשב בזה של XBOX360 עומד להגיע ה kinect, ול PS3 עומד להגיע ה Move, משחקי ממש תנוע כבר לא יהיו דבר כל כך יחודי ל WII, ובהתחשב בזה של kinect אין צורך בשלט בכלל, וה Move יהיה כנראה יותר מדוייק מה Wii motion plus , אז זה די מוריד את המניות של ה WII לפחות בעיני, גם בתחום שהוא חזק. 
 • שוב - אפשר לפרוץ - לא יתרון בכלל בעיני
 • שימוש לאורך זמן - יש טענה שהרבה אנשים שקנו WII מפסיקים לשחק בה אחרי שמצטננת ההתלהבות הראשונית. זה כנראה נכון, השאלתי לחבר את ה WII שלי, כדי שאישתו תוכל להתרשם. שבועיים שיחקה מלא, ואח"כ עזבה את זה


ל PS3 הגעתי בשלב מאוחר יחסית. אישתי קנתה לי אותו כשהיינו ביון. האמת רציתי, אבל חשתי שזה קצת מוגזם לקנות עוד קונסולה - שטויות במיץ. אם אתם רוצים עצה לחיים - אם משהו חשוב לכם, תאפשרו לעצמכם אותו, פשוט תדאגו לא לבזבז זמן ומשאבים על דברים שלא חשובים להם. יש בחורות שיש להם עשרות ומאות זוגות נעלים, יש אנשים שקונים penis extention בצורת מכונית ספורט, ויש כאלה שנוסעים לאלסקה. אני קונה קונסולות ומשחקים.  

בכל מקרה לעניינינו.. אם הייתי צריך להגדיר קונסולה כיוקרתית, אני אגדיר כך את ה PS3, ולא רק בגלל המחיר. הקונסולה הזו היא כנראה האהובה עלי, נכון לעכשיו לא הייתי מוותר לא על ה WII (אחלה לאורחים ולכייף שונה מידי פעם) ולא על ה XBOX360. (בכל זאת יש אקסלוסיבים טובים מאוד) אבל בכללי - אני מת על ה PS3.

יתרונות

 • אמינות - לפי ניסיוני, הקונסולה הכי אמינה בין ה - 3
 • BlueRay- איכות אחרת של משחקים, בולט בעיקר באקסלוסיבים. וכמובן האפשרות לראות סרטי Bluray
 • משחקים - בהתחלה היה לה מבחר קצת נמוך, אבל השנה למשל, היו לה לדעתי את האקסקלוסיבים הטובים ביותר.
 • רשת חינם - היא לא מתקרבת לרמה של ה XBOX live גם לא המסלול בתשלום (שנוסף לאחרונה) אבל היא חינמית. כמו שצריך. למרות שלא אכפת לי לשלם על שירות רשת טוב.
 • חלוקת חשבונות - הרבה אנשים לא כל כך מודעים או משתמשים באופציה הזאת, אבל בתחלס אפשר שאותו משתמש יעבוד על 5 קונסולות שונות. מה שזה אומר שאפשר לקנות משחק פעם אחת ולחלוק עם חברים - וסוני אפילו מעודדת את זה
 • אין בטריות - הטענה דרך ה USB -> לכן גם השלטים קלים יותר
 • חיבור רשת אלחוטי מובנה - לא צריך למתוח כבלים
 • HDMI - הכי טובה מבחינת הצגה גרפית
 • אין חלוקה איזורית - טוב יש, אבל תוכלו לשחק איזה משחק שתרצו, זה יותר משמעותי בהקשר של הורדות מהאינטרנט, ועם מי אתם משחקים. אפילו אפשר לקנות את המכשיר בארה"ב והוא יתאים לחשמל בארץ (זה ממש לא כך עם ה WII וה XBOX)

חסרונות

 • הכי יקרה - עולה הכי הרבה, והם עוד אומרים שלהם זה עולה יותר (הטענה היא שכמעט מאז ומתמיד ה PS3 עלתה מבחינת יצור יותר מהמחיר שהיא נמכרת ללקוחות)
 • רשת לא משהו - אולי חינם, אבל אני מוכן לשלם לרשת כמו הלייב ב PS3, זה ממש חסר. - טוב, אולי אני כן צריך לתת צאנס לרשת בתשלום, למרות שאני יודע שהיא עוד לא באותה רמה
 טוב, האמת שזהו - פעם הייתי אומר שאין לה מספיק משחקים, אבל זה כבר ממש לא נכון

אז לסיכום -

האמת שאני עדיין בוחר בשלושתן. אם הייתי מוותר על משהו כרגע זה על ה WII. אני אוהב את האקסלוסיבים גם של ה PS3 וגם של ה XBOX , בקרי התנועה של שניהם מעניינים אותי, גם אם אני לא ארוץ לקנות אותם על ההתחלה. ואם בכל זאת לבחור רק אחת, אז ה PS3. יש לה אקסלוסיבים שלא הייתי מוותר עליהם בשום אופן.

4 תגובות:

 1. בקשר לווי :)

  למה אתה אומר שאי אפשר להוריד משחקים מהרשת? הנה רשימה קצרה:

  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_WiiWare_games

  השבמחק
 2. כן, ציפיתי שמישהו יתפוס אותי בזה... האמת שלא ממש הצלחתי לחבר את הWII שלי לרשת, ולא התאמצתי יותר מידי.

  השבמחק
 3. רשמת ביתרונות לPS3 את הHDMI, אבל גם לבוקס יש חיבור כזה, הסבר?

  השבמחק
 4. אם אני זוכר נכון, זה סוג קצת אחר של HDMI. ובכל מקרה ה XBOX עובד עם DVDים, מה שדי מגביל מראש את האפשרות לשדר באמת טכנים של HDMI

  השבמחק